shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

For incentive pay to motivate employees to contribute to the organization's success, the pay plans must be well designed. Which of the following statements desc
An enzyme is a protein that A)transports nutrients across a membrane B) increases the rate of a chemical reaction C)receives and sends signals across a cell D)p
hi can u plz help me???
UCJCION2 POILS) Use the following statements to write a compound statement for the conjunction or disjunction. Then find its truth value p: An isosceles triangl
Please help me out!!!!!!!!
Please help me out!!!!!
Please help me withe this proof as well.​
What segment is the projection of QT on RT? A) RS B) ST C) UT
If you ground up a cell and put all the molecules from the cell in a test tube, would this mixture of molecules be alive? Explain why or why not.
an increase in skin cancer can be traced to a decrease in atmospheric