shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

how to calculate cost of sales and gross profit​
In my town, gas prices are always listed to the thousandths place. Since the smallest coin we have is the penny, we have to round them to the hundredths place.
The function h(t)=-16t^+144 represents the height, h(t), in feet of an object from the ground at t seconds after it is dropped. A realistic domain for this func
How are cancers usually named.
6. I am hungry. ---- something to eat, please.A. I likeB. I'd wantC. I'd likeD. I'm like​
Who wanted to promote a sense of national identity and pride among the German people? A. Peter the Great B. Giuseppe Garibaldi C. the Grimm brothers D. the Russ
Solve the follow y = 3x - 4 y = 7x + 12​
Suppose that, in a competitive market without government regulations, the equilibrium price of hamburgers is $7 each. Indicate whether each of the statements is
please...In your own words, what is a radical expression?
Please Answer (Question 1 ) What Is the length of Segment ET ? (type your answer ) units (Question 2) What is the length of segment TO ? (type your answer)