Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

what is the formula for angles​
What is the molarity of 48.6 g of magnesium (Mg) ions in 4 L H2O? Show cancelation of units to get credit. PLEASE HELP!!!
summary about the hero's adventure from the power of myth
1. Lina wants to remodel her kitchen. Her contractor has quoted her $2,500 for the project. Lina will take out a home improvement loan from her bank. The loan h
Answer to the following questions in complete sentences. What is seen when phenolphthalein is added to distilled water? Why do you think you had to use distille
For every 2 cars you wash your friend wash 3 cars. You wash a total of 8 cars. How many did your friend wash.
pls help i am in 8th grade k12 What is the author's purpose? "Every house should have a cat. They are cute, cuddly, and fun to play with." Question 1 options:
what's inference an be drawn from todays passage A the hijacker hid on a plane c the hijacker jumped out of the plane
An infant drinks about 40 ounces of milk per day. About how many quarts of milk does the baby drink in 4 weeks?
Most types of heather grow better in acidic soil. In which TWO of the soil samples should heather grow well?