aaliyahslicelife aaliyahslicelife
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

I need help again... please and thank you very much you are helping

I need help again please and thank you very much you are helping class=

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 04-06-2021

Answer:

$3.15

Step-by-step explanation:

Method 1:

4 oranges = 1.40

9 oranges = x

1.40 / 4 = 0.35

This is 0.35 per orange

0.35 x 9 = 3.15

$3.15

Method 2:

1.40/4 = x/9

12.6 = 4x       (cross multiply 9 and 1.4 and cross multiply 4 and x)

x = 12.6 / 4

x = 3.15

$3.15

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that 2 scientists use different measurement systems in their work. What problems might arise if they shared their data?
how is a knoll formed
What's 45 out of 58 in percentage?
how many kilograms is in 12,321grams
Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin
Which two countries were the first to declare war on Germany in WWII?
The ocular and objective lenses are found at the top and bottom of what part of a microscope?
1/3(9x+27)-4=1/2(2x+54)
Rectangular classroom seats 72 students. If the seats were rearragned with 3 more seats rows in each row, the classroom would have 2 fewer rows. Find the origin
help me the area of a rectangular roof of a doghouse is 756 square inches. the length of the roof is 108 inches. how many inches wide is the roof? show the math