youngirlharms
youngirlharms youngirlharms
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $28.40 for 8 notebooks. At this rate, how much would it cost Robert to buy 6 notebooks?

Respuesta :

nosomi
nosomi nosomi
  • 02-06-2021
$21.30

28.40/8=3.55
3.55*6=21.30
Answer Link
MizukiIsEpik
MizukiIsEpik MizukiIsEpik
  • 02-06-2021

Answer:

It would cost $21.30 for Robert to buy 6 notebooks.

Step-by-step explanation:

find cost for each notebook:

28.40 ÷ 8 = 3.55

multiply by 6:

3.55 x 6 = 21.3

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

3/4cube multiplied by 4/8raised to four​
Where can cross-cultural communication skills be particularly important? A. In international dealings B. In an argument with classmates C. In a foreign-language
HELP PLEASE ASAP!!!!!!!!!!!!!
Help!!! Fast!!!!!!!!!!
What is the difference in elevation between the highest and lowest points?
Which of the following was part of the mandate system? A) England and France claiming former Ottoman territory B) Germany accepting blame for the war C) Settin
WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!! pleeeeeeease help I need it NOW!! Explain the importance of warming up and cooling down and predict how it will help you in the futur
(-5)+(-2) - (+8) - (-1) =help plisssssss ​
Make x the subject of the formula 4x = y
Someone please help me with finding the resistance of these circuits! I've been asking for an hour now. I will give brainliest if right!