rangelroselyn137
rangelroselyn137 rangelroselyn137
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-oz bottle of waler costs $2.88. What is the
cost per ounce?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-06-2021

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of ounces

2.88 /16 =.18

18 cents per ounce

Answer Link
drmallery drmallery
  • 01-06-2021

Answer:

.18

Step-by-step explanation:

2.88/16=.18

Answer Link

Otras preguntas

I need to collect 30 stickers. Each bag of crisps contains 3 stickers. How many bags will I need to buy?
What is the value of s in the equation 3r = 10 + 5s, when r = 10?
What principles from ancient Rome by reflected in the modern American legal and political systems?PLEASE HELP FAST... THIS IS DUE TOMORROW... BTW, IT IS MY BIRT
Listed below are blood groups of o, a, b, and ab of randomly selected blood donors (based on data from the greater new york blood program). o a b o o o o o ab
Why was the Monroe Doctrine viewed as American's diplomatic Declaration of Independence?
Why were so many people caught unprepared for the Christmas Day Tsunami (2004)?
For two weeks the school librarian recorded the number of library books returned each morning. The data are shown in the dot plot. The librarian found the mean
The factors of production attempt to instill the idea that resources are ANSWER: SCARCE
write a unit rate for the situation $1.98 for 6 bananas
Economic production and american industry needed a certain amount of interference and regulation by the federal government during world war i. which agency was