krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Choose the best translation of the following sentence. I don't know your friend. No conozco a tu amigo. No conozco a tus amigo. No conozco a tuyo amigo. No cono
Which of the following are represented by upper and lowercase letters
What was the Haudenosaunee League and which regional group could it be found?
Why 21/100 greater than 1/5
Which set of ordered pairs does NOT represent a function? PLEASE HELP HURRY A. {(1, 2), (1, 3), (1, 4)} B. {(2, 3), (3, 3), (4, 3)} C. {(2, 2), (3, 3), (4, 4)}
Express your answer in scientific notation. 1.8x 10^-2 – 3.9 x 10^-3 =
Where in the human body does the digestive process begin?.
For each question, determine the type of reaction, then balance the reaction. Problems 1-4: 2 points each 1. Al + H, Te → Al, Tez + H a. Type: 2. _C12H26 + O2 →
what is the answer to 8 x (4+15)
I have multiple problems! I am making this worth 50 points for anyone who answers! Please solve all of the different problems and solve multiple correct to get