nblizz nblizz
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question

Please help me with this question class=

Respuesta :

elpink25
elpink25 elpink25
  • 01-05-2021

Answer: $11.71

Step-by-step explanation: she bought 5 spirals so that's $1.35 X 5

Then she bought 12 pens that cost $1.24 for 3 pens to find that you divide 12 by 3 to get 4.

So 4 sets of 3 pens.

Then you can set up your equation like this: 5(1.35)+4(1.24)=

You then distribute, so: 6.75+4.96

To then get 11.71

Answer Link

Otras preguntas

The French and Indian war was actually fought between the Native Americans and Spain. true or false
Given the domain {-2, 2, 4}, what is the range for the relation 3x + y = 3? A. {-9, 3, 9} B. {-3, 9, 15} C. {9, -3, -9} D. {0, 5, 7}
Y=2x+8 y=3x+11 using substitution
Three is a zero of the equation x^3−4x^2−3x+18=0. Which factored form is equivalent to the equation?
Create an Introduction Paragraph
Which graph is the result of reflecting f(x) = 1/4 (8)^x across the y-axis and then across the x-axis?
Write a c++ program that sorts one – dimensional array’s value into ascending order using the selection sort method
if The worlds supply of drinkable fresh water we’re running low what alternative source of water can you Think of To use
Study the image, which describes how rapid changes in weather conditions occur. Based on the arrows, what does the image represent? 1- Air masses are barely m
What is the answer to this question 20+-11