salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

last week a share of stock gained a total of 1.64 points. express this gain as a mixed number in simplest form.
{3x+8y=17 {-2x+9y=3 What is the answer and how do you solve the problem
How much does the element Radon cost per pound
A mountain climber stands at the top of a 50 meter cliff hanging over a calm pool of water. The climber throws two stone vertically 1 second apart and observes
In the state of Georgia, a juvenile who is 13 years of age can be tried as an adult if he or she...
Two cars leave a town at the same time heading in opposite directions. One car is traveling 12 mph faster than the other. After 2 hours, they are 232 miles apar
One angle in a triangle has a measure that is three times as large as the smallest angle. The measure of the third angle is 35 degrees more than that of the s
NED WEIGHS 1 1/2 TIMES AS MUCH AS JILL AND TOM WEIGHS 15 KILOGRAMS MORE THAN JILL IF THEIR COMBINED WEIGHT IS 190 KILOGRAMS HOW MUCH DOES EACH PERSON weigh?
Which two hormones are secreted from the same gland but oppose the action of one another?
The largest ethnic group in Nepal are the Bhote. true or false