person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

The most dramatic example of the influence of the Byzantine Empire occurred 1) when the Rus made Constantinople a trading partner with Kiev. 2)St. Basil’s Cath
The amount of energy it takes to lift a box might be a function of which of the following? A. The time of day that you are lifting it B. The weight of the objec
square root of 2 is greater than or less than 1.8 repeated
A typical prokaryotic cell has about 3,000 genes in its DNA, while a human cell has about 25000. Approximately 1000 of these genes are present in both cell type
how fast would you have to drive to go 183 miles in 3 hours ?
when e = 4, f = 2, and g = 8. if e varies jointly with f and g, what is the constant of variation? mc003-1.jpg mc003-2.jpg 4 64
which surveys illustrate an example of qualitative data? check all that apply. the time, in minutes, it took students to finish their exams the eye color of stu
convert 11.42424242 to a rational expression
who is the author of “the minister’s black veil”
when e = 4, f = 2, and g = 8. if e varies jointly with f and g, what is the constant of variation? mc003-1.jpg mc003-2.jpg 4 64