hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

A science test, which is worth 100 points, consists of 24 questions. Each question is worth either 3 points or 5 points. If x is the number of 3-point questions
Which of these is not a benefit of parallel structure?
"Which statement about circle O is necessarily true, assuming and are tangents to circle O? "
"1. Name the line and plane shown in the diagram. QP and plane SR line P and plane PQS PQ and plane SP PQ and plane PQS 2. What is the name of the ray that is o
who established the first comittee of correspondence in Boston in 1772 and why?
"Which theorem or postulate proves the two triangles are similar? A) AA Postulate B) AS Postulate C) SAS Theorem D) SSS Theorem"
How are genes related to chromosomes?
How are genes related to chromosomes?
The Carlsbad Decrees included a secret _______________________________ force and censorship of newspapers.
"What is the approximate area of the shaded region under the following standard normal curve? A. 0.16 B. 0.34 C. 0.68 D. 0.95 E. 0.997"