nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

Most of the ATP made during cellular respiration is produced in which organelle?
Compare and contrast plant organs and human organs
What is 7/8 in a decimal
In which climate zone is the Sahel located? (1 point) a.arid b.semi-arid c.tropical wet d.tropical wet and dry
what is the unit fraction for 12/84
Which word is the interjection in this sentence? Wow, I thought I had washed all the dishes in the kitchen. a. in b. all c. Wow d. thought
find 3 consecutive even integers with a sum of -30
List 3 equivalent ratios of 5/2
name all sets of numbers for 7.2
Veronica is saving money to by a saddle for her horse that costs 175 . She plans to save $10 the first month and then increased amount she say's by five each mo