taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is the total number of neutrons in an atom of 57/26 Fe?a-83b-57c-26d-31
Please help I need answers quick!!!!!
i need help with my health and allied science homework. I don't understand the question
Everybody sings out, “Sold!” and rose up mad, and was a-going for that stage and them tragedians. But a big, fine looking man jumps up on a bench and shouts: “
definition of california gold rush
Last year Jill was 5.1 feet tall. She grew 8% taller in 1 year. How tall is she now? 5.28 feet 5.30 feet 5.41 feet 5.51 feet
can someone help me please
The table below shows all of the possible outcomes of rolling a six-sided number cube and flipping a coin. Which outcome is represented by x?
When you visit Yosemite national park, be sure to identify the peak of mount Whitney in the distance. It's the highest peak in the continental united states. T
A conservation plan could proceed with a single 20-square kilometer habitat preserve or with two habitat preserves, measuring a total of 20 square kilometers co