deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

According to the chart below, when comparing the plain and egg bagel, the greatest difference is found in: chart Vitamin A Protein Vitamin C Sodium
What’s the value of x?
Why was the Cold War a war nobody could win
The _____________ were the first European people to succeed in profiting from the Atlantic slave trade because they improved profitability by learning how to de
1. _ listo porque _ preparado. _ listo porque _ inteligente. a. estoy, soy, estoy, soy b. estoy, estoy, soy, soy c. soy, soy, estoy, estoy d. Soy, estoy, soy,
What is the product? (8×10^2)⋅(2.5×10^2) a) 2×10^2 ​ b)​ 2×10^3 ​ ​c) 2×10^4 ​ ​ d)​ 2×10^5 ​ ​
Why might scientists who study changes of state build models showing the arrangement of particles in a substance?
The temperature inside a fridge was -25 degree celcius, The temperature outside was 26 degree celcius . Calculate the difference
Q.3. Does the poet enjoy teaching? Justify your answer.
Is a biography of Albert Einstein a primary source or a secondary source