braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

An energy pyramid shows the amount of available at each feeding level in an ecosystem.
What are the Presidents four goals in foreign policy?
Magnesium has an atomic number of 12. what is the most stable charge for a magnesium ion?
Which is a solution to the equation? (x −2)(x + 5) = 18
What additional information could be used to prove that ΔXYZ ≅ ΔFEG using ASA or AAS? Check all that apply. ∠Z ≅ ∠G and XZ ≅ FG ∠Z ≅ ∠G and ∠Y ≅ ∠E XZ ≅ FG and
what is a transmutation
Techniques in identifying customers' needs and wants
A farmer is planting a straight row of crops with 3 feet between each plant. If 23 are planted, what is the distance between the first and last plant?
Which of the following probabilities are most likely independent? A. The chance a man has brown hair and the chance that his father lives nearby B. The ch
Find all solutions of the equation in the interval [0, 2π). (Enter your answers as a comma-separated list. If there is no solution, enter NO SOLUTION.) 4 sec2 x