608712
608712 608712
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Calculate the unit rate: $19.20 for 6 feet of ribbon

Respuesta :

butterflyvibes
butterflyvibes butterflyvibes
  • 03-03-2021

Answer:

=$3.02

Step-by-step explanation:

$19.20 ÷ 6= $3.02

Hope I helped :))

Answer Link
840060
840060 840060
  • 03-03-2021

Answer:

The unit rate is $3.20

Step-by-step explanation:

Unit rate is how much 1 unit of the material costs. So in our case the material is the ribbon. In order to find the unit rate we need to find how much does 1 foot of ribbon cost, we do that by dividing the total cost by the total number of feet, so we do...

19.20 / 6 = 3.20

Therefore the unit rate is $3.20

Answer Link

Otras preguntas

Which statement best describes voting in the United States?
Please help!! I will mark brainliest!!
Which of these writers influenced T. S. Eliot’s works the most
Which statements accurately describes the value of the rainforest?A)More than half of all known plant types are found there. B) Geologist believe vast oil reser
Which of the following options is true about the solution to the given set of equations y=6x + 9 y=6x + 2
How was the church challenged during the scientific revolution
what kind of writing style is " I hear America singing " by Walt Whitman
What is the domain of the function y= sqrt3/x ? plese help
HELP ASAP!! In the Fourteenth and Fifteenth Amendment did not give the right to let Native Americans to vote. true or false?
Which phrases are true about success strategies