tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

Explain the ranking of the rate of photosynthesis in the basil plants caused by each light source
Meg and Tanner take a road trip together where they take turns driving. The ratio of the number of miles that Meg drives to the number of miles that Tanner driv
Hey! any help is appreciated!!I WILL GIVE 15 POINTSFind the value of x A. 48 B. 74 C. 66 D. 56​
how can -3/5 + 2/5 be modeled on a number line?
Assume you are bequeathed $500 by a long-lost cousin. You decide that, for the next year, you will put all that money in the bank until you decide what to do wi
What was the English goal at the beginning of their efforts to colonize?
Find the inverse: -3x+7y=14
Given 7(x)=-3x+9 g(x)=3x+1 h(x) =3x+3
Which option is an element? A. water B.Sodum cloride C.oxygen.D air
what fraction equals to 4