baddievibes011408
baddievibes011408 baddievibes011408
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

If Madelyn bought five pounds of bananas for $1.20. What was the price per pound? At this price, what will be the cost of 6 pounds of bananas?​

Respuesta :

Maddycolgrove
Maddycolgrove Maddycolgrove
  • 03-03-2021

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 1.20 by 5 (which is 0.24) then you can multiply that by 6 to get 1.44 or you can just add the 0.24 to 1.20

Answers:

Pt A- 0.24

Pt B- 1.44

Answer Link

Otras preguntas

So I’m doing a PowerPoint of how social media changed my life any ideas what I should right down and what kind of topics should I put in 7 slides
what can you infer will happen after the arrival of the first white men?
"what characteristic appears to be the major distinction between the two agarian zones in 18th century europe?"
In which ways did early people adapt during the last glacial period? Check all that are true. They used animal skins as clothing to keep warm. They lived in lar
one of the main reasons the Cold War ended was because
Year-old male seen in the emergency department sustained an injury several hours ago to his left hand when he fell and a team member stepped on it when playing
Choose the abbreviation of the postulate or theorem that supports the conclusion that △WAS ≅ △NOT. Given: WA = NO, AS = OT, SW = TN Choices: SSS SAS ASA AAS
The introduction of an additional variable into a bivariate relationship to control for its effects is referred to
during which stage does land get ready for the arrival of new species
The length of a tennis court is 10 feet shorter than 3 times its width x express and the perimeter of the tennis court in terms x