ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

In the selection from Margaret Atwood's The Penelopiad, how is Odysseus transformed from an epic hero into a common man? (1 point) A.) He had become tired of ad
whats the slope of y=1/3x+2
Katie and Margarita have $20 each to spend at students Choice bookstore where all students receive a 20% discount they both want to purchase a copy of the same
During glycolysis, a molecule of glucose is partially oxidized. what is the net gain of atp and nadh for each glucose molecule during this chemical pathway?
A heavy boy and a lightweight girl are balanced on a massless seesaw. if they both move forward so that they are one-half their original distance from the pivot
find the Quotient o r 4298÷4
Is the system of equations consistent, consistent and coincident, or inconsistent? y=3x+4y=3x+3
Find two factors of 18 with the sum of 19
Which one of the following types of writing would most likely be fiction?
In which colonial area would you have found the most influence of french culture? a) canada b) florida c) maryland d) mexico?