vicsmi7047 vicsmi7047
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is buying a case of water. She spends $7.99 for a case of 24 bottles. What is the unit rate? (Cost for 1 bottle) *

Respuesta :

lpuppy909
lpuppy909 lpuppy909
  • 02-03-2021

Answer:

so I'm not 100% sure but in these types of questions you are supposed to divide

so you have a pack of 24 bottles for 7.99

so you would do 7.99÷24 = 0.33

then to check it you can multiply

0.33× 24 bottles and it gives you 7.93 which is super close to 7.99 anyway I hope this helps ...

Answer Link

Otras preguntas

A sand box has an area of 45 ft. The length is 4 feet longer than the width. What are the dimensions of the sand box? Solve by completing the square
what's an improper fraction
is the earth getting heavier
por que os vulcões e os terremotos são mais freqüentes em certas regiões do planeta
what were National and State Bank policies in the 1830's contributed to?
Which fraction is equivalent to 2/7
15 is 70% of what number
events of ww2 that led to UDHR
which is an example of an intentional injury
What did Enlightenment thinkers believe predated society and was superior to the laws of the church or the state?