angelahoward
angelahoward angelahoward
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina purchased 3 4/12 lbs. of apples and Joe purchased 1 1/12 lbs. of apples.

Respuesta :

iknowthis1
iknowthis1 iknowthis1
  • 02-03-2021
Together they bought 4 5/12 lbs. of apples.

3+1=4
4/12+1/12=5/12
Answer Link
keiracriner24
keiracriner24 keiracriner24
  • 02-03-2021

Answer:

to gethrr they purchased 4 1/4 or 4.25 lbs. of apples

Step-by-step explanation:

addition of the lbs of apples

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of x in each case:
explain what pollination is and how you think it works
What is the corresponding singular Spanish phrase for con ustedes? Question 3 options: con él contigo conmigo con usted
If 2/3 of a pool was filled with water in 1 hour, how many more minutes will it take to fill it up completely?
Which of the following is a case of frictional unemployment? A. Timothy is looking for a job where he can apply his expertise in computer programming. B. Thom
When Jonas does his math homework, he spends an average of 4 minutes on each problem. Last night he spent 1.8 hours on his non-math homework, plus he completed
Atoms form compounds because an interaction between which subatomic parts?
Nous _____ froid l'hiver. avont ont ons avons
Charlize was sitting at her desk playing on her phone as if she didn't have anything to do. * O simple O complex O compound-complex O compound
Choose one property of water that makes it unique describe the property and explain the chemical or physical reasons that causes water to have to property.