ffstanley ffstanley
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(b) Melissa bought 18 pounds of flour for $10.
How many dollars did she pay per pound of flour?
dollars per pound

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 01-03-2021

Answer:

$1.80 per pound.

Step-by-step explanation:

You take 18/10 =1.80.

Hope that helps!

Answer Link

Otras preguntas

If the rectangle below has an area of 40sq. units, what is the area of the triangle?
Choose the correct reflexive pronoun Margarita cepilla frente al espejo Yo baño en la ducha. Mariana y Sofía visten con abrigos. José pone traje de corbata
Write a balance chemical equation for the ammonia react with carbon dioxide
Find the simple interest earned by each account. $1,200 principal at 5.5% interest for 25 years
Can someone answer this for me?
When Breanna and her sister began baking the cake, she realized they were out of flour. Which correction would make this sentence more clear? changing “her sist
Which of the following factors is needed by online communicators to produce the same amount of impression formation and relationship development as face-to-face
1) Abby started making oatmeal cookies at 11:30 A.M. It took her 30 minutes to make the dough and 1 hour and 30 minutes to bake all of the cookies. What time wa
when is it necessary to take action in conflict, and not just try to work the problem out with words? What are the risks of not taking action too early or too l
Politics and Society in Georgia, 1877-1917, Pt. 1 Drag the item from the item bank to its corresponding match. ITEM BANK: Move to Top Anti-SemitismAtlanta RiotH