asrodriguez410
asrodriguez410 asrodriguez410
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen donuts cost $2.99. To the nearest cent, what is the cost of 1 donut?

Respuesta :

cartertownsend44 cartertownsend44
  • 01-03-2021

Answer

25 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
rodriguesnatalie24
rodriguesnatalie24 rodriguesnatalie24
  • 02-03-2021

Answer:

that person is correct, each donut is only .25 cents because every 4 donuts are $1, multiply 4 by 3 and you get 12, 12=dozen. Since the total price is $3 it makes sense that each donut in .25 cents and every 4 donuts $1

HOPE THIS HELPS AND HOPE THIS MAKES SENSE!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

If x = 3, find a balanced equation among the given equationsa.4x+2=15b.4(x+1)+3=19c.3(x+4)=17d.5x+2=10​
The two factors that determine an area's climate and vegetation are
While still a limited resource natural gas is an alternative to oil as an energy source. what area of the country with people most likely to use natural gas as
(x+6)(x+3) = x(x+6)+(x+6)(3) Whats the froof here ?
You could see the emotion on his face. what are the two nouns ​
The van of Hans and Frans is stuck on slippery ice, so they must get out and move it by hand. Hans pushes rightwards with force magnitude Fh and Frans pulls rig
1/2 of 1/3 and 1/2 of 3/4sorry having a panic attack cant do math​
What is the value of x in the equation x^3 + 2 = 10?
4tanA%1-tan^4A=tan2A+sin2A​
Part D Choose one of the hypotheses to make a prediction.