kianajustdraws
kianajustdraws kianajustdraws
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

(PLEASE ANSWER!!! BRAINILEST! EXPLAIN!) I bought 1 pound of grapes for $3.75. I bought 4 pounds of strawberries for $15.63. Which is least expensive per pound? Explain your reasoning.

Respuesta :

harleygilman7
harleygilman7 harleygilman7
  • 01-03-2021

Answer:

1 pound for $3.75

if you divide $15.63 by 4, you would get 3.9075, which is more than $3.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What unions were open to African Americans in the 1920s?
does 20 hundredths equal 2 thousandths
9 to the x-5 power=27
The Middle Colonies were most known for its what of different religions?
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
-2 (x-7)=-(2x+5) solve for x
What unions were open to African Americans in the 1920s?
Help me on this question plz plz
Write a newspaper headline about the Boston tea party from the points of view of a loyalist and a patriot. Explain your headlines.
A Coast Guard ship patrols an area of 125 square miles. The area the ship patrols is a square. About how long is each side of the square? Round your answer to t