kosmic219 kosmic219
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

You budgeted $25.20 for buying snacks for a party, and spent it all on 8.5 pounds of nuts. Peanuts cost $2.40 per pound. Cashews cost $3.90 per pound. How many pounds of Cashews should you buy?

Thank you! :)

Respuesta :

NyomiT
NyomiT NyomiT
  • 01-03-2021

2.6 pounds based off what I did so I dont know

Answer Link

Otras preguntas

What’s the answer?? Help
(Blank ) islands are a type of island created when waves and currents pile up sand and dirt along a coast. Fill in the blank
What were President Kennedy's hopes for the March on Washington? that it would be a mild and peaceful protest that it would adopt an aggressive, confrontational
Washington’s state government is organized into how many branches? one two three four
HelppGiven: m AB =32°, AC ≅BC, tangent ASFind: m∠CAO, m∠SAC
Ambition, lust, greed, and desire all mean the same thing. Do you agree or disagree Explain why?
what is the slope of the line that contains the points in the table?
Consider the given acid ionization constants. identify the strongest conjugate base. acid ka hf(aq) 3.5×10−4 hc7h5o2(aq) 6.5×10−5 hclo2(aq) 1.1×10−2 hc2h3o2(aq)
Please answer this question! 25 points and brainliest!
I will mark brainliest