juanantoniov375
juanantoniov375 juanantoniov375
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Suppose you got 8 mangoes and 3 apples for $18 and 3 mangoes and 5 apples for $14.50. How much does each mango and each apple cost ?

Respuesta :

emmaratcliff2009 emmaratcliff2009
  • 04-02-2021

Answer:

apples cost $2.00 each

mangoes cost $1.50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution: (9x+2)(4x^2+35x-9)=0
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
Which characteristic is shared by sonnets and haiku?
Where did the Greeks believe that most gods lived
Please answer:If a stadium holds 60000 people.1. If the stadium is 2/3 full, how many people are there?2. If the stadium is 3/4 full, how many people are there?
Add these fractions (Lowest Terms) a) 1/6 + 1/6 b) 1/4 + 3/8 c) 2/3 + 5/6 d) 9/21 + 4/7 e) 1 3/5 + 1/10 f) 1 1/4 + 11/12 g) 1 2/3 + 2/3 h) 1 5/6 + 3 2/5
where will you find maximum rate of evaporation - ocean, pond or an aquarium? Give reason to support your answer.
in the xy-plane above, point c has coordinates (6,9). which of the follwoing is an equation of the line that contains points 0 and c?
how can bureaucratic personality be dangerous