makaylamamamama makaylamamamama
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 9 avocados cost $5, how much do 18 avocados cost? (find unit rate then multiply by 18)

Respuesta :

heyurthat1girl heyurthat1girl
  • 03-02-2021

Answer:

For this problem, you could just multiply $5 by 2 OR you could divide $5 by nine to find your Unit Rate and then multiply that number by 18.

Answer Link

Otras preguntas

If a population is in Hardy-Weinberg equilibrium, when is the number of heterozygotes at its most?
what is a test varible
A car travels at 15 m/s for 10 s. It then speeds up with a constant acceleration of 2.0 m/s2 for 15 s. At the end of this time, what is the magnitude of its vel
Complete the patterns 9.5 950 95,000
This defines money assigned for a particular use: a. Extradites c. Precedent b. Appropriates d. Doctrine
What will the last payment be to pay off a $1,250 computer plus 8% sales tax with monthly payments of $120? $10 $11 $12 $20 $30
a contractor estimated that her expenses for a construction project would be between $700,00 and $750,000. She has already spent $496,000. How much more can she
What will the last payment be to pay off a $1,250 computer plus 8% sales tax with monthly payments of $120? $10 $11 $12 $20 $30
simplify and evaluate. 5×10−2
If people don't stop polluting the world how will it be in 100 years