inkiko
inkiko inkiko
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Fuji apples cost $3.00 per pound, and Golden Delicious apples cost $2.00 per pound. A childcare center purchases 30 pounds of a combination of the two types of apples for a total of $80.

Respuesta :

rhondawatkins73 rhondawatkins73
  • 03-02-2021

Answer:

she bought 14 fugi and bought 16 golden delicious

Answer Link

Otras preguntas

what did Marcus Garvey have in common with the American Colonization Society ​
The graphs of three functions are shown. I need help please!
An expression Is shown: 88÷13 between which two consecutive whole numbers does this value lie
i need to know which one is wrong
Plz..... Solve this questions for me...
need help right now pt.2​
PLZ ANSWER ASAP! I WILL REWARD 10PTS! PLZ SHOW UR WORK AND THANK YOU! EVALUATE! [x÷(y–1)](−4)–[xy+(−3)]÷(−1) if x=−5, y=−2
help please I ain't very good at math​
1/3 to 1/6 identify the percent of change
Find the intersection points using substitution or elimination for each system of equations: x^2/4+y^2=1 y=x+1 x^2+y^2-16y+39=0 y^2-x^2-9=0