moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Which cinematic shots should be used in the below examples? A cinematographer wants to capture the subject and the objects within its immediate proximity. He sh
Match the correct term below to it's description. Question 3 options: Evaluation Unity Movement Symmetrical Emphasis 1. A type of balance that is the same or e
Please help this is due in 12 mins !!!?!?
Using the same country you chose for the mapping task as your subject, research important demographic factors using the World Factbook. Create a country profile
Which is the most accurate way to estimate 68% of 23?​
What is the superior, broad border of the heart called?.
Donna bought 3 bags of dog treats for $6.51. What is the cost per bag of dog treats?
If Congress passes a law that conflicts with the Constitution, which one are we required to follow: the law or the Constitution?
How many calories per gram are provided by the carbohydrate and protein in a piece of pizza?.
Which passage from the text best supports your answer to Question 5? Answer choices for the above question A. “Maybe I should try and figure out just how I stan