kameahh21
kameahh21 kameahh21
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada


If Kaci bought 28 pounds of cheese for $98, how much did she spend per pound?

Respuesta :

GalacticMaster GalacticMaster
  • 02-02-2021

Answer:3.5

Step-by-step explanation:98 divided by 28 would be $3.5 per pound.

Answer Link
idagade7850
idagade7850 idagade7850
  • 02-02-2021

Answer:

$3.5

Step-by-step explanation:

98/28=3.5

Answer Link

Otras preguntas

May someone please help me out on this one? Thanks!Jon currently has 3 cases, 2 packs, and 20 sticks of gum. Tom also has three cases, but he has 5 packs of gum
A cold drink is poured out at 52°F. After 2 minutes of sitting in a 72°F room, its temperature has risen to 55°F. Find an equation for the drink's temperature a
The data show the traveler spending in billions of dollars for a recent year for a sample of the states. Round your answers to two decimal places. 20.933.1 21.8
3. How can massage professionals protect their wrists?
Read the excerpt from Gary Soto's short story "Like Mexicans." My grandmother gave me bad advice and good advice when I was in my early teens. For the bad advic
How did the formation of a middle class affect peasants during the Middle Ages
Lisa eats a banana with her breakfast. As she digests the banana, her blood glucose level increases, which causes the pancreas to produce . A few hours later, h
Someone help with 15.) I don’t understand if we have to do something with the Y or we just plug in the X
what is the sum of the complex numbers below? 4−7i and −3+5i a −i b 1+2i c 3 d 1−2i
Michael Jordan is the greatest basketball player of all time