Brooklynnromita Brooklynnromita
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Respuesta :

ezwin224 ezwin224
  • 02-02-2021

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer Link
claraiscool63
claraiscool63 claraiscool63
  • 02-02-2021

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in the equation 3/4(14x+8)-(1/2x+2)=3/8(4-x)-1/4
help plz geometry !!!!​
Olivia, a Latina student, is told that she can check only two books out of the library at a time, but Leann, a white student, is told that she can check out as
A cube fish tank has a side length of 12 inches. What is the surface area of the fish tank, including the base and lid? Answer without units
Phillip is actively engaged in the oil business and owns numerous oil leases in the Southwest. During the current year he made several trips to inspect oil well
What is a common trait to all members of the Kingdoms? O Presence of a cell wall O Capable of sexual reproduction O Presence of a nucleus O Presence of genetic
Factor completely. 81x4 - 1
1. How many years after the Civil War did the US become an industrial power house?
Given the following statements, what conclusion can be drawn using the law of syllogism? If the area of a square is an odd perfect square, then the side length
What is the x-value that solves the system 4x-y=21 and y=3x-7