Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

(b) if we model the membrane by a simple "two thin sheets of charge" model separated by 8 nm with nothing between them, what would be the electric field be betw
Selena is buying an audio system for her car. She can choose among 3 types of stereos, 4 kinds of speakers, and 2 kinds of amplifiers. Which describes how Selen
A baby after the first six months of life, has been admitted to the hospital often with viral and bacterial infections. no antibody (nor t cell) activity was ev
I NEED HELP ASAP!!!!!! WILL GIVE BRAINLIEST IF ANSWER IS CORRECT
¿qué impacto tiene el desarrollo cientifico y tecnologico en nuestras vidas?
The first government of the United States was the
The rna that is translated into a polypeptide is ________ rna.
What is the speech by Hitler expressing about German nationalism ?
The accountant at patton company has determined that income before income taxes amounted to $11,000 using the fifo costing assumption. if the income tax rate is
Read the rough-draft paragraph. Exercising daily is one of the best ways to help the body fight fatigue, illness, stress, and weight gain. Whether taking a b