lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Show your work with good use of units, rounding, and significant figures. [Hint: it is good practice to show the value of your answer before you round off to th
I don’t understand, explanations?
Which expression is equivalent to 8(x + 2)? (A was wrong) C 8x + 16 B 8 + x + 8 + 2 D 8x + 10
What are the factors of this expression? 3/4xy
Helpppppppppp NEED THIS ASAP!!!!!!!!!
An acorn when first planted only weighs one or two ounces. Over many years, it can grow into a tree that weighs three or five tons. Where does all that matter c
i need help for this pls 14+(−9)+(−9)
One way investors and buyers made a great deal of money was by buying stocks "on themargin". What does this mean? a.Buyers pool their money and research the bes
helpppppp how plssss!!!​
How are you today says me, And my twwwitteer is the value of (john12611092) witch equals Free ʙʀᴀɪɴʟɪᴇꜱᴛ but only if you follow and he in i will verify that yo