theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

Please help with 16 & 17
Ahmad sells beaded necklaces. Each large necklace sells for $ 4.70 and each small necklace sells for $ 3.90 . How much will he earn from selling 3 large neck
which of the following statement is true
Sarah is filling a glass sphere with decorative sand. The radius of the sphere is 2 inches. Which is closest to the minimum amount of sand Sarah needs to comple
An atom that loses an electron is called a/an ____________. A.bond B.cation C.anion D.valence electron
if the humpback whales had traveled at the same rate for 32 days,how many more miles would the have traveled than the grey whales?
I NEED HELP ASAP!!!!!! Daniel was made third ruler in the kingdom of: Belshazzar Darius Nebuchadnezzar Jerioakim
is 600km greater or less than 5m
A rectangle has a length five less than the width if the perimeter is 14 units find the width and length
emergency i need the answer please HELP!