silvia0504 silvia0504
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

300g of bananas cost £1.80. how much does 1kg cost?

Respuesta :

Elwira
Elwira Elwira
  • 01-02-2021
Maybe try dividing by 300 and timesing by 1000?
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-02-2021

Answer:

£6

Step-by-step explanation:

300 g = .3 kg

We can use ratios to solve

.3 kg             1 kg

------------- = -----------

1.8                     x

Using cross products

.3x = 1 * 1.8

.3x = 1.8

Divide each side by .3

.3x/.3 = 1.8/.3

x =6

Answer Link

Otras preguntas

Please Help! Suppose you have three light bulbs connected in a parallel circuit, and each has a current of 1 amp. The battery must supply ________amps.
what is the packaging of the milka chocolate made from?
chef alonso wants each serving of the dish to include 1/2 pound of chicken. how many 1/2 pound servongs does this recipe make?
what does a tardigrade, a brine shrimp and a resurrection fern have in common?
Una oracion con la palabra enjambre
What important step toward democracy took place in Wyoming in 1869?
Fourteen billion years represents the approximate age of?
43 and 962 ten thousandths in standard form?
What is the value of the number 6 in 0.061
Which of the following uses a nonrenewable energy resource to generate energy? A. nuclear power plant B. wind farm C. fireplace that burns wood D.