fassettm0
fassettm0 fassettm0
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

a knife is three times the cost of a spoon. 9 spoons and 12 knives cost £82.80. Work out the cost of one knife.

Respuesta :

ea098 ea098
  • 01-02-2021
The answer is £5.52 as you do 12(3)+9 which equals 36+9=45 divided by 82.80 which equals 1.84 and as it is 3x the price 1.84*3=£5.52
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was the first of the major battles between the Union and the Confederacy? A. Battle of Manassas B. Battle at Antietam C. Battle
What are some ways that the medical assistant can demonstrate professionalism when supporting patients who might be uncomfortable with having their skin examine
Help me plz I don't get it !!!!!!!!!!!
How is this done? This is geometry in 10th grade.
A shirt is on sale for 30% off. The sale price is $51.50. What was the orginail price?
What do fact-checking and cross-checking have in common? Question 7 options: Neither is necessary when you're writing a research paper Neither requires the use
Which word best describes Uncle's attitude toward life? (Dragon Wings)
THIS QUESTION IS BASED ON OPINION! Answer this question if you fish : What is your favorite fish to catch and why? "social studies" - Socially interacting.
Is a iguana endothermic or extothermic. Does a kangaroo mouse use osmoregulation or osmoreregulator.
What was the purpose of the italian movement known as risorgimento?