averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

How was William Wilberforce, a member of Parliament, able to affect the future of slavery in Britain?
What were the motives behind European exploration in the 1400s? Explain
why do people shiver when they listen to music?
Why would education have led middle-class women to address societal problems?
solve for v p=mv Answer choices: M=v/p V=p/m V=m/p M=p/v
1.the current atomic model would be revised if? A.)better microscopes were being used to study its structure B.) better microscopes are invented in the future
In which compound is the percent by mass of oxygen greatest? A. BeO B. MgO C. CaO D. SrO
What is the mean absolute deviation for the data? 20, 25, 30, 30, 45 A. 5 B. 6 C. 10 D. 25
If f(x)=2x+5 and g(x)3x3rd power +2x+4 what if f(g(2))
Why do apples dipped in bleach not turn brown?