bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

What should a writer do to revise an argumentative essay? Select three options. O remove any personal statements O make sure the tone is objective O make the w
State the number of possible negative and positive real zeros of the function f(x)=6x^5-4x^4-63x^3+42x^2+147x-98
Concerning blood, which virus poses the greatest risk for workers? HIV Hepatitis C Hepatitis B Hepatitis A
Develop a story using the following begining,suggest a suitable title.-soham was about 18 years old.He was too poor to afford college fees.He took a job with a
A rectangular field is 160 long and 100m breadth .find its perimeter.​
State the number of possible positive and negative real zeros of the function f(x)=27x^6+26x^3-1
Read the poem. Chores Spritz, clean, scrub. Wipe, swipe, rub Pane after pane. Windows are a waste! Unless… I share the clouds with a flock. A soaring clone
Select the correct answer. How many years (approx.) will it take $6,000 to amount to $8,000 if it is invested at an annual rate of 9.0% compounded continuously?
what does one none or infinite many solutions mean in simple math terms
-15<-2/3x solve the inequality