msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

Determine how many solutions exist for the system of equations. Y=2x-9 Y=-x+6
5. Identify the slope and y-intercept of the line with the given equation. a. y = 5x +2 b. 2x + y = -6
How does the scientific process generally begin
Who sailed the Golden Hind seeking trade and settlement opportunities? A. Francis Drake B. Sir Walter Raleigh C. Edmund Spenser D. William Shakespeare
Which of the following types of government follows religious laws and leaders? oligarchy democracy theocracy dictatorship
Why were industrial and agricultural surpluses a problem for the US economy?
What powers did colonial governments have in the 18th century?
Which is part of Buddhist religious teachings? A. an all-powerful God B. the caste system C. the Mahabharata D. the Noble Eightfold Path
The development of banking during the Commercial Revolution in western Europe was significant because it
A car consumes 9.6 gallons of gasoline during a 336-mile trip. Write a proportion that can be used to find m, the number of miles that the car can travel using