rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

Which one is better EBAY or AMAZON + why? BRAINLIEST WILL BE GIVEN
What does internal and external conflict mean?
Find an equivalent system of equations for the following system: 3x + 3y = 0 −4x + 4y = −8 3x + 3y = 0 7x − y = 8 3x + 3y = 0 −7x − y = 8 3x + 3y = 0 −7x + 7
The geosphere is composed of
Which construction can you use to prove the pythagorean theorem on similarity of triangles
Please solve the question and chose from the provided answer options.
I have 300 beads. My sister has 60 more beads than I did. How many beads do my sister and I have altogether?​
HELP PLEASEEE!!!!! SCHOOL START TOMORROW. NUMBER 21 and 22 ONLY
El pantalón que compró Carlos es de Armani. ¡Qué _________! A. colectivo B. ché C. fiaca D. bárbaro
Which of the following is an accurate description of a Type I: Offshore Life Jacket (PFD)? It is designed for calm, inland waters It is designed for open, rou