aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

describe a topic idea or concept you find so engaging that it makes you lose track of time. Why does it captivate you
When looking at a graph of a quadratic, how can you tell the solutions are complex numbers?
Ms. Albero decided to make juice to serve along with the pizza at the Student Government party. The directions said to mix 3 scoops of powdered drink mix with 1
* 3. Which weapon was more accurate from farther away?​
describe the features of an oligopolistic market?​
Could someone help bc I don’t know
Maria invests her $150 for 2 years at 4% per year compound interest. A) Calculate the exact amount Maria has at the end of 2 years. Maria continues to invest he
she will not eat pizza into passive voice PLZ ANSWER FAST I BEG​
Take a look at William Byrd's portrait. How do elements of the painting suggest Byrd's status as a member of the colonial gentry?
How can the speed of ripples in a ripple tank be changed​