mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Help me with this please I will give you extra points
What is the difference between asset management and wealth management
The magnetic field perpendicular to a single wire loop of diameter 10.0 cm decreases from 0.50 T to zero. The wire is made of copper and has a diameter of 2.0 m
Who is the chairman of the senate judiciary committee?.
plss hurry i have to finish this really soon
Why is it difficult to get a case to the Supreme Court?
What did the united states insist was the border between the united states and mexico
What is the smallest number greater than 1 that is both triangular and square
What were the two sides fighting over in the french and indian war?
Use induction to prove that 2 divides n^2 n whenever n is a positive integer