rshelly14033
rshelly14033 rshelly14033
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

it costs $2.48 for a 16 ounce jar of peanut butter and $5.44 for a 40 ounce jar. which jar is the better buy

Respuesta :

donovannnnn donovannnnn
  • 04-01-2021
second one, please mark branliest
Answer Link

Otras preguntas

what does it mean for a reaction to be endothermic? choose 2 of the following A. to stop the reaction B. to speed up the reaction C. to warm up the reaction D.
Identify five examples of infrastructure that you used this week.
Please help. Not sure I know what I am doing
By what means was most of the art in Florence created? a. By the churches themselves and the wealthy clergy b. By the donations to the Catholic church c. By pat
Monica has $20. She needs to buy a gallon of milk that costs $2. 50. She also wants to buy yogurt, which costs $1. 20 a cup. What is the greatest number of cups
Xanthophylls reduce _____ by accepting energy from _____ and releasing it as _____. i. photorespiration; chlorophyll; CO2 ii. reactive oxygen species; the ele
slader Each month Leo must make copies of a budget report. When he uses both the large and the small copier, the job takes 30 min. If the small copier is broken
what other evidence supports the inference about twentieth-century fads?
A shipping container will be used to transport several 40-kilogram crates across the country by rail. The greatest weight that can be loaded into the container
Question 5 (1 point) When researching Albert Einstein, which resource is MOST credible? Your teacher Author of Einstein biography Wikipedia A current relative