a1s2ton a1s2ton
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Tarra wants to buy grapes. If one pound of grapes costs $1.98, how much does Tarra pay for One-half of a pound of grapes?

$0.99
$1.98
$2.48
$3.96

Respuesta :

laurakd224
laurakd224 laurakd224
  • 04-01-2021

0.99

one pound costs 1.98, so you divide that by 2 to figure out what half a pound would cost

Answer Link
marahatallah2006
marahatallah2006 marahatallah2006
  • 04-01-2021
Answer: $0.99
I hope this helps you with your stuff
Answer Link

Otras preguntas

Any ideas? Thanks in advance
9y=-3x+5 how do I find the slope for this?
Using the “On the Highway” distance time graph, what is the average velocity of the car? (use slope = rise/ run OR v = d/t)
Kiley can complete 35 math problems in 1 1/4 hours.How many can she complete in one hour
Multiply 3/5 x 35 I don’t know!
How does choice of narrator affect characterization
Help me with these fill in the blank Spanish questions. Complete the following sentences using the correct form the verbs in parenthesis. Then after you answer
9:6 in simplest from
Any ideas? Thanks in advance
which of these saturated solutions has the lowest concentration of dissolved ions?A)NaCl [aq]B)MgCl2 [aq]C)NiCl2 [aq]D)AgCl2 [aq]