sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

1.What is the y-intercept of the plane whose equation is 4x + 5y – z = 20? (5, 0, 0) (0, 5, 0) (0, 4, 0) (0, 0, 4) 2.Which equation has intercepts at X(
Write logical sentences that make comparisons using the words in parentheses. En general / hay / águilas / buitres (menos... que)
help me please I can't get this
Which causes winds to blow over the surface of earth ? A. Uneven warming by the sun B. Fast flowing rivers C. The water cycle D. Infrared radiation
is 3.074 less than 3.740
It is possible for a triangle to be which of the following?
What is the name of the nation that performs that hamat'sa dance?
Which stage of plot follows the climax? resolution falling action exposition conflict
A regular hexagon is inscribed inside a circle. The perimeter of the hexagon is 90 units. What is the approximate measure of the radius of the circle?
Please help Quickly!!Carol is cross-country skiing. The table shows the distance she traveled after various numbers of minutes. What is the rate of change?