evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

How did the United States contribute to the Allied war effort in Europe? Select all that apply. The United States shipped vast amounts of weaponry and supplies
Kristina joined a health club. She paid an annual membership fee of $40 and $3.50 each time she worked out. Part A Write an equation to show the total amoun
How many times your heart beats in one minute is called
what is hexadecimal number system​
Present and future value tables of $1 at 3% are presented below: N FV $1 PV $1 FVA $1 PVA $1 FVAD $1 PVAD $1 1 1.03000 0.97087 1.0000 0.97087 1.0300 1.00000
The process of cellular respiration begins with molecules of _______ and ends with the production of _______. A. oxygen, glucose B. energy, glucose C. glucose,
Solve the system of equations. - 3x + 2y = 56 - 5x - 2y = 24 X = ? Y= ?
Evaluate 4x power of 3 +4x when x=3
being timmed please help me
Wi ch of the following was true about Genral George McCallan