powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please show work
26 lbs of onion cost $127.40. How much would 18 lbs cost\

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 03-12-2020
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Answer Link

Otras preguntas

A library​ expansion, begun in​ 2002, was expected to cost ​$127million. By​ 2006, library officials estimate the cost would be ​$35 million over budget. By w
If an interest inventory reveals that you are highly interested in solitary, introverted work, what might be the best type of career for you?
Why we're the founders of the Plymouth colony called pilgrims
Lisa wrote this number 876412 write a number that has the digital 2 with the value that is 10 times more than in lisas number
1.<br />How does the Pledge of Allegiance to the flag of the United States reflect the concept of natural rights?<br />A. The Pledge of Allegiance i
What national event further divided the North and South? (confederacy and union) A. the nomination of John C. Fremont B. the creation/rise of the Republican pa
How many normal modes of oscillation or natural frequencies does each if the following have: ( a. a simple pendulum ( b. a clothes line ( c. a mass oscillating
Japan wanted to expand its borders and looked for nations to colonize. in 1896, japan convinced to open its ports to trade with japan. however, china controlled
how do enzymes weaken the bonds in substrates?
if 7 units represent 98 liters, find the value of 15 units