petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

You're infatuated with the person next to you. Do you hate them? Explain.
100 POINTSSSS!! I AM IN DESPERATE NEED OF HELP! so like help? i am struggling with the part where i make an equation for the blocks. i have a few more problems
Cual es el rango? Datos (10.2.12.2.4.8.1) Tue Enviar
How do polar molecules form Hydrogen Bonds? What determines whether a compound will dissolve in water? How do polar molecules differ from non-polar molecules? D
What data unit is addressed based on the IP address of the recipient?
2×-20/3 =2x help me please ​
when plants and animals die and decay, they become? answers useless ,fertilizer ,harmless, bluish-black
can anyone write me all this in short?just to be shorter but all this, pleaseLiterature as a type of art was created in the process of work and was an integral
Raoul’s teacher asked him to take a survey about his activities. She didn’t understand his French very well—help her out by completing his list. 1. Je__________
What was the purpose of the council house for the Cherokee and Creek Indians?