jake06051 jake06051
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells steak for $6.10 per pound. What would be the cost of 2 lb of steak?

Respuesta :

Humak16
Humak16 Humak16
  • 03-12-2020

Answer: 12.20

Step-by-step explanation:

because if 6.10 is the amount for one pound, then if u need 2 pounds, then multiply 6.10 with 2.

Answer Link

Otras preguntas

A garden shop sells 15​" by 15​" square stepping stones for the same price as 20​" round stones. If all stepping stones are the same​ thickness, which option gi
Why was protecting economic freedom important to the founders
What was the difference beliefs of the federalists and the democratic republican
Why is psychology considered a social science?
What key event in the civil rights movement happened in 1964
Why did the settlers to Jamestown as the site for their colony
How does the setting of "Mending Wall" help develop its central idea? The modern setting is what makes the speaker want to rebuild the old walls that have cru
7. Which of the following is an example of a irrational number between 6 and 7? a) 217 b) 6.875 c) 6.12345... d) Both a and e) All of the above
The measure of angle 6 is 11x + 8 and the measure of angle 7 is 12x - 4 what is the measure of angle 4
The Allied Taxi Company charges $2.50 to pick up a passenger and then adds $1.95 per mile. Isaac was charged $27.46 to go from one city to another. If x represe