rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone please help me with this question I don’t understand it

Can someone please help me with this question I dont understand it class=

Respuesta :

lina6051 lina6051
  • 03-12-2020

Brand A: 32 Diapers, $8.99: about 28 cents per diaper

Brand B: 50 Diapers, $12.49: about 24 cents per diaper

You divide the amount of diapers by the money.

For example, 32 diapers/$8.99 equals about 28 cents per diaper and 50 diapers/$12.49 equals about 24 cents per diaper.

Brand B is the better deal since you save about 4 cents more.

Answer Link

Otras preguntas

uld Carbon Dioxide be at its lowest level? A) July B) April C) January D) Ma What created the weather anomaly in the winter of 1980?
Gavin was thinking of a number. Gavin subtracts 10 from it and gets an answer of 2.7. What was the original number?
In a given country the average price of a gallon of unleaded gasoline in 1997 was $1.58 in 2010 the average price was $3.11 find and interpret the average rate
A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams
HELP ASAP ELA POEM!!!!! I will give brainlist the the first person!!! Write your own poem imitating Mary Oliver poem called "the wild geese" by following this f
Any gîrls here interested in zööm
According to the Law of Conservation of Matter, if I have an Oreo cookie that weighs 20 grams and I crush it into crumbs for a recipe, how much do the crumbs we
DONT delete my question or else!!! AM i a awful person??
4000+48 yygttccrcrccr
i hate this brainly thing so so so much